מהי חריגת בניה וכיצד ניתן לטפל בזה?

מהי חריגת בניה ?

חריגת בניה ,זהו מצב שאדם מבצע שינויי בנכס, שדורש היתר בניה ללא היתר.לדוגמא: תוספת מחסן ,פרגולה, חדר, סגירת מרפסת , בנית בריכה וכו'

חוק התכנון והבנייה בישראל מגדיר כי כל בניה חדשה ושורה ארוכה של שינויים במבנים קיימים, מחייבים הוצאת היתר בניה לפני ביצוע הפעולה.

מגוון החריגות : 

תוספות והרחבות ללא היתר    

כגון : הוספת מרפסת , בריכה, חדר , בניית פרגולה /מחסן וכו'.     

שינוי בחזית הבית 

שינוי בגודל החלונות שינוי כניסה וכו' .     

חריגה מגבולות המגרש 

חריגה במבנה פיזי מתחום המגרש או מהגובה כפי שקיים בתכנית התקפה .

שימוש חורג שימוש בנכס שלא על פי ייעודו זה חריגה 

כגון: שימוש בבית פרטי לגן או למשרד .


כאשר מוגדרת בנייה מסוימת כחריגת בניה , עשוי האדם האחראי להיות כפוף לקבלת דוח וזימון למשפט .ההמלצה תמיד, להימנע מראש מכל מצב שאתם עלולים למצוא את עצמכם בסיטואציה כזאת .במידה ויש לכם ספק בנושא ,תוכלו להתייעץ איתנו ונוכל לבדוק את היתכנות ההכשרה וללוות אתכם עד קבלת היתר בניה.


קיבלתם הודעה על חריגה, מה עושים?

 ברגע שקיבלתם הודעה על כך שנתגלו אצלכם חריגות בניה אתם צריכים להסדיר זאת לפני שעוברים לזירה המשפטית . במצב כזה חשוב לפנות לגורם מקצועי המומחה בתחום של הוצאת היתרי בניה ,כמובן במידה וזה אפשרי עפ"י הזכויות ודרישות הוועדה .

אצלנו בשובה אדריכלות אנו מומחים לטיפול בהכשרת חריגות בניה .אנו נבחן את החריגה מול זכויות הבניה ובמידה וזה אפשרי נגיש עבורכם את הבקשה ונלווה אתכם עד לקבלת ההיתר.

חשוב לדעת, שההחלטה לאישור הבקשה נתונה בידי הוועדה לתכנון.

במידה והוועדה תדחה את הבקשה יהיה עליכם לפרק את חריגת הבניה ולהחזיר את המצב לקדמותו ,אחרת אתם חשופים לנקיטת הליכים נגדכם שיכולים להגיע לקנס גבוה ואישום פלילי.