חריגות בנייה

חריגות בנייה ופיקוח בכל שלבי הבניה

חריגות בנייה – תרבות "הסְמוֹך" או עבירה על החוק ?
תרבות הבנייה הישראלית, זו של ה"סמוך" ו"יהיה בסדר", הרגילה אותנו כבר לראות חריגות בנייה כמעט בכל מקום אליו נפנה – מרפסות שנסגרו שלא על פי חוק, גגות שנסגרו לכדי חדר נוסף, ואפילו בריכות שחייה ומחסן בנוי.
מהו הדין אם כך בבואנו לרכוש נכס שיש בו חריגות בנייה, והאם מדובר בעסקה משתלמת

 

עמדת הרשויות לגבי חריגות בנייה 

חריגות בנייה הנפוצות ביותר הן מה שקרוי בשפת העם "לסגור מרפסת" - תופעה שכיחה בעיקר בדירות ישנות שברישום הטאבו שלהן לא נכלל שטח המרפסת כלל.
עם זאת, רשויות האכיפה במדינת ישראל אינן פועלות כנגד חריגות בנייה נפוצות אלו, והסיכון כי בבוא היום יוצאו צווי הריסה למבנים אלה הוא נמוך ביותר.
בנוסף, גם אם תפנה הרשות המקומית לבעלי הנכס ותבקש להסיר את השינוי בנכס, יוכלו לטעון נגדה טענות נגדיות (דוגמת טענת השיהוי, הנובעת מהשנים הרבות שעברו מאז שבוצעה חריגת הבנייה, ועד שהגיעה תביעת הרשות המקומית להסרתה).

 

ומה לגבי חוק ההתיישנות על חריגות בנייה

החוק במדינת ישראל גורס כי ניתן להגיש תביעת רשויות כנגד חריגות בנייה רק בתוך 5 שנים מביצוע החריגה עצמה. לפיכך, גם אם אתם מעוניינים לרכוש נכס שקיימות בו חריגות בנייה, בקשו קבלות אודות בניית החריגה ואישורים לסיומה.
במידה ועברו פחות מ-5 שנים מסיום בניית החריגה, ניתן כמובן לנסות להוציא היתר בנייה לתוספת שנבנתה כבר, אולם הסיכויים לקבלתו נמוכים (שהלא אם הייתה תוספת הבנייה ראויה ומתאימה למבנה, היה ההיתר ניתן כבר קודם לבנייה

 

כיצד לגלות חריגות בנייה ואיך להקטין הסיכון ברכישת נכס ובו חריגות בנייה

1. יש לבצע בדיקה ויזואלית של הנכס, לבדוק את חזית הבניין ולוודא כי כל הפתחים בבניין (חלונות ומרפסות) זהים האחד לשני.
כך למשל, תוכלו לזהות בקלות חריגות בנייה שנוצרו עקב התקנת מזגנים.

2. בעת הכנת החוזה לרכישת הנכס, יש להוסיף סעיף אודות חריגות בנייה , בו מצהיר המוכר כי אינו מכיר או מודע לחריגות בנכס עצמו.
עם זאת, במידה ובוצעו חריגות בנייה על ידי הבעלים הקודמים של הנכס, עדיין יהיה הרוכש מחויב בהן במידה ולא התגלו.

3. כדאי לשוחח עם ועד הבית של הבניין על מנת לבדוק האם מכיר חריגות בנייה בנכס המבוקש או בדירה אחרת בבניין.

4. וכמובן – מומלץ להסתייע באדריכל על מנת שיסייע בזיהוי חריגות בנייה וייתן המלצותיו לגביהן.

 

שובה אדריכלות -  סיוע מלא בנושא חריגות בנייה

השכל הישר גורס כי מומלץ להיעזר בשירותיו של אדריכל בטרם כל רכישה של נכס חדש, וכאשר מדובר בנושא חריגות בנייה זו כבר חובה ממשית.
אנחנו בשובה אדריכלות בעלי ניסיון רב בייעוץ לרוכשי נכסים ובבדיקת הנכסים עצמם, כך שנוכל לסייע לכל אחד בבדיקה וזיהוי של חריגות בנייה.
איך נעשה זאת ?
באמצעות העיניים שלנו שיודעות מה לחפש, כמו גם באמצעות בדיקת הנתונים שנבצע במחלקת ההנדסה העירונית. כמובן שלא נוכל לקבל עבורכם את ההחלטה האם לרכוש את הנכס, אולם בסופו של דבר נציג בפניכם את כל העובדות, נדון אודות הסיכון ונגיש לכם את כל הפרטים הנדרשים לקבלת ההחלטה